Vybírám ze svého archívu

Jeli jste někdy třicítkou? Jaké to je?

Psáno pro idnes

Vážená paní primátorko Mgr. Adriana Krnáčová, MBA, dovolte mi, abych Vám osobně pogratuloval k nové metodě, jak získat od lidí nedobrovolný příspěvek do Vaší magistrátní pokladny.
Je tak originální, že by ho mělo následovat co nejvíc obcí. V čem tam metoda spočívá? Stačí nainstalovat dopravní značku č. B20a, která říká, že nejvyšší dovolená rychlost je 30 km v hodině. Pokud jste někdy jela bez majáčku a bez šoféra takovým úsekem, pak Vám gratuluji, že jste dokázala tak nízkou rychlost udržet. Mně se to nepovedlo dvakrát. Přečíst celý článek »

,

České revivaly: Joe Cocker band Brno

Psáno pro Muzimax
Revivaly jsou zajímavým fenoménem. Jen u nás se dají počítat na desítky a nenajdete významného českého či zahraničního intepreta, který by u nás neměl svůj revival. Proto jsme se rozhodli některé z nich oslovit a položit jim pár otázek. Vznikl tak zajímavý seriál, který vám teď nabízíme.

Jindru Houdka znám pár let a komunikujeme převážně prostřednictvím Facebooku. Když do mé agentury poslal svoje nahrávky, překvapila mne jeho hlas velice podobný hlasu Joe Cockera. Není tedy překvapivé, že jeho písničky zpívá a že dal dohromady revivalovou skupinu se jménem Joe Cockera v názvu.

Přečíst celý článek »

,

České revivaly: Kroky Michala Davida

Psáno pro Muzimax

Revivaly jsou zajímavým fenoménem. Jen u nás se dají počítat na desítky a nenajdete významného českého či zahraničního interpreta, který by u nás neměl svůj revival. Proto jsme se rozhodli některé z nich oslovit a položit jim pár otázek. Vznikl tak zajímavý seriál, který vám teď nabízíme.

Michal David je fenomén své doby a jeho písničky jsou velice oblíbené. Jenže Michal David je nejen zpěvák, ale i vytížený autor mnoha muzikálů, producent, vynikající jazzový klavírista a to sečteno a podtrženo dohromady, má málo času. A přiznejme si, že jeho vystoupení nejsou také nejlevnější a proto, pokud Michal David koncertuje, většinou ve větších halách a koncertních sálech. A to je velmi dobré podhoubí k tomu, aby vznikl revival. Je jich několik, ale nejlepší z nich jsou Kroky Michala Davida.

Přečíst celý článek »

,

České revivaly: Adele

Psáno pro Muzimax

Revivaly jsou zajímavým fenoménem. Jen u nás se dají počítat na desítky a nenajdete významného českého či zahraničního intepreta, který by u nás neměl svůj revival. Proto jsme se rozhodli některé z nich oslovit a položit jim pár otázek. Vznikl tak zajímavý seriál, který vám teď nabízíme.

Symbolicky začneme od A, i když v dalších dílech už tak důslední nebudeme. A - Adele. Skutečná Adele je britská zpěvačka a jmenuje se celým jménem Adele Laurie Blue Adkins. Česká Adele se jmenuje Marcela Bártová. Přečíst celý článek »

,

Jak jsem objevil Zuzanu Slavíkovou

Více na AHA

Když jste moderovala »Nejslabší! Máte padáka«, báli se vás ti, co vás osoběn neznají?
„Je to jen moje domněnka, ale představa té zlé dominy byla asi tak velká, že se možná někteří lidé báli, že když mi něco řeknou, tak jim třeba jednu vrazím. Samozřejmě nebyla pravda. Netušili, že v té době, kdyby na mě někdo začal křičet, tak se rozpláču a uteču, protože bych si s tím nevěděla rady.“

Jak jste se vlastně k té nabídce dostala?
V brněnském Národním divadle jsem hrála intrikánskou Pallas Athénu a viděl mě tam Ivan Rössler z Novy. Pak přišel za mnou, jestli bych se nepodívala na originální formát soutěže a zda bych nešla na konkurz. Pamatuji si, že jsem byla mezi posledními na řadě. To víte, než jsem se z Brna dostala do Prahy, trvalo to…“

Přečíst celý článek »

,

Týden: Robin Hood

Časopis Týden informoval o mém projektu CD Robin Hood.


,

50 let v šoubyznysu - Jan Burian

Psáno pro MUZIMAX

Teď už se moc nepotkáváme, spíš se vlastně nepotkáváme vůbec. Ale v osmdesátých letech, kdy jsem pracoval v Mikrofóru a měl jsem ještě vedlejšák na Pantonu, jsme se potkávali poměrně často. Jan byl se svým tehdejším parťákem Jiřím Dědečkem (tvořili spolu pozoruhodnou dvojici) častým hostem našeho vysílání.

Jednou za mnou přišel na Panton, že by chtěl udělat desku. Tehdy se ještě pekly malé placičky. Říkalo se jim singly, když tam byly dvě písničky (z každé strany jedna) anebo ípíčka, když tam byly na každé straně písničky dvě. Vydat SP nebo EP desku byl jakýsi náběh na elpíčko (nepleťte si to s čepicí ruských důstojníků), což byla dlouhohrající deska. Tu mít, byl sen mnoha zpěváků, ale počet elpíček byl omezen lisovací kapacitou Gramofonových závodů v Loděnici, a kdo bude mít LP a kdo ho mít nebude, se schvalovalo na oddělení kultury ÚV KSČ. To na úvod, abyste lépe porozuměli následujícímu textu.

Přečíst celý článek »

,

50 let v šoubyznysu - Radim Hladík

Psáno pro MUZIMAX

Za pár dní by mu bylo sedmdesát. Byl o necelý měsíc mladší než Lešek Semelka, který sedmdesátiny oslavil před několika dny. Ta jejich společná fotografie (dole v galerii) pochází ze sedmdesátých let a je z největší pravděpodobností z pražské Lucerny z vystoupení Blue Effectu, do kterého Lešek přišel v roce 1970.

Radim byl předtím členem populární skupiny The Matadors. V roce 1968 stál u zrodu skupiny Blue Effect a zůstal jí věrný až dodnes. Po jejich triumfálním vystoupení v Lucerně na 2. Československém beatovém festivalu v roce 1968 byl Blue Effect se svým prvním hitem Slunečný hrob (tehdy ovšem ještě v anglické verzi Sunny Grave) vyhlášen kapelou sezóny a Radim Hladík hudebníkem roku. Radim Hladík byl po celá léta bezesporu konstantou české hudební scény.

Přečíst celý článek »

,

50 let v šoubyznysu - Pavel Novák

Psáno pro MUZIMAX

Byly doby, kdy jsme se potkávali poměrně často, zejména když jsem byl v rozhlasovém Mikrofóru, byl naším pravidelným hostem, obvykle na živých nahrávkách. Bohužel rozhlas prošumí rozhlasovým éterem a zvuk éterický navždy zmizí.

Pavel Novák byl ojedinělý tím, že se narodil a bydlel v Přerově a neměl ambice se stěhovat do Prahy, jako většina zpěváků, kteří se proslavili. V Přerově se narodil a v Přerově i zemřel. Jen měsíc mu chyběl do 65 let. Stačí pár názvů písní a okamžitě si vybavíte jeho hlas: Vyznání , Pihovatá dívka , Nádherná láska , Malinká , Žofie a mnoho dalších.

Přečíst celý článek »

,

50 let v šoubyznysu – Miluška Voborníková

Psáno pro Muzimax

Když jsem se prohraboval archívem, našel jsem článek nazvaný „V Semaforu se narodila hvězda“. Vyšel 19. ledna 1971 v časopise Československý voják. S Miluškou mne spojují dvě písně, které jsem pro ni otextoval. Ráda mám ráno probuzené na hudbu Zdeňka Marata a česká verze In The Misty Moonlight- duet s Naďou Urbánkovou – kterou jsem vytvořil na popud Jiřího Grossmanna pro semaforský Besídka v rašeliništi. Ale jestli dovolíte, vrátím se do roku 1971 a k článku „V Semaforu se narodila hvězda“. Je tentokrát v plném znění:

Přečíst celý článek »

,
φ