M. Pašek

21. června 2015 by Mirko Pašek oslavil  stopáté narozeniny.

Důvod proč je Mirko Pašek na mých stránkách je jednoduchý, jeho dcera Zuzana je po mnoho let mojí ženou.

*Bibliografie Mirko Paška

Tady najdete kompletní bibliografii!

Přečíst celý článek »

,

*Životopis Mirko Paška

převzato ze stránek http://www.spisovatele.cz/mirko-pasek

Narodil se 21.6.1910 v Praze
Zemřel 6.2.2002


Mirko Pašek, vlastním jménem Vladimír Pašek, je autorem románů z exotického a sportovního prostředí, próz pro dospělé a pro mládež, filmových povídek a scénářů.

Mirko Pašek maturoval na Českoslovanské obchodní akademii v Praze. Poté byl až do roku 1945 úředníkem Městské spořitelny pražské. Od 30. let hodně cestoval

Po osvobození působil Mirko Pašek jako dramaturg ve filmovém odboru ministerstva informací. V letech 1945 - 50 by zaměstnán u Československého státního filmu jako tvůrčí pracovník. Od roku 1950 se stal spisovatelem z povolání.

Přečíst celý článek »

,

Adamův most

Mirko Pašek: Adamův most, román, vydání první (v březnu 1946), návrh obálky Václav Fiala, nakladatel Vydavatelstvo Družstevní práce, zapsané společenstvo s r.o., vytiskl Jaroslav Jiránek v Železném Brodě (písmo garmond Cornelia), původní vazby knihařství Družstevní práce. Živé knihy A, svazek 217

Přebal:
Nový román českého autora – cestovatele, tentokráte z fantastického ovzduší tropů. V jedné z nejkrásnějších scenerií světa, v džunglích, zahradách a městech ostrova Ceylonu, rozvíjí se vzrušený příběh bílého člověka, který hledá mezi hnědými svou vlast. Kandy, Kolombo, Anuradhapura – ta slavná jména dostávají v Paškově knize tělo i duši. A věru, jaké to strhující prostředí! Ráj dobrodruhů, ale také asketů, země mystického, nesmrtelného stromu Bo, ale také nejpůvabnějších žen Východu – a nad tím vším nemilosrdné rovníkové slunce, které vybičovává přírodu k překotné hýřivé plodnosti – a pohrává si i se smysly a nervy bílých lidí, mění je v jejich nejvnitřnější podstatě, činí je náruživějšími, bezohlednějšími, excentrickými. Nádherný, potřeštěný svět! – „Co by bylo v Evropě šílenstvím, je zde jen malou výstředností,“ praví Mona O´Flanniganová v okamžiku, kdy sama podléhá té posedlosti…
Přečíst celý článek »

,

Děvče pro Oklahomu

Mirko Pašek: Děvče pro Oklahomu. Ilustroval Jarmír Vraštil. Graficky upravila a obálku navrhla Zoe Bláhová. Vydal jako svou 7281. publikaci Albatros v roce 1986. 2. vydání.
Touto třetí, zcela samostatnou knihou, uzavírá Mirko Pašek své vyprávění, odehrávající se v jedné z nejzajímavějších končin Severní Ameriky. Český vystěhovalec Oldřich Sudík a jeho dcera Mařka našli po stastiplné cestě prérií konečně nový domov, nové přátele a Mařka možná i budoucího ženicha. Třebaže se narodila už v Novém světě, je Mařka děvče typicky české, nejen pracovité a obětavé, ale často želbohu i svéhlavé a vzdorovité.

Přečíst celý článek »

,

Dobrodružství na bezejmenné řece

Mirko Pašek: Dobrodružství na Bezejmenné řece, sportovní román pro mládež, ilustroval, přebal a vazbu navrhl a graficky upravil Josef Paukert, vydala Mladá fronta, nakladatelství ČSM, jako svou 1210. publikaci. Edice Vpřed, svazek 106. Odpovědný redaktor Vojtěch Kantor. Z monotypové sazby písmem garamond Plantin vytiskla Mladá fronta n. p. v Praze. Přebal a barevné ilustrace vytiskla Svoboda, n.p. v Praze. Náklad 30 250 výtisků. Vydání 1.

,

Ebenová karavana

Státní nakladatelství dětské knihy
1962
Ilustrace Hofman V.

,

Fakir z Benares

Mirko Pašek: Fakir z Benares,exotické povídky, vyšlo v říjnu 1944 jako 16. svazek Nakladatelství Mladých, K. Mašín na Kladně. Ilustrace a obálku nakreslil Otto Mizera. Typograficky upravil Josef Cipra. Písmem Garamond vytiskla knihtiskárna K. Mašín na Kladně.

,

Karneval v Maroku

Mirko Pašek: Karneval v Maroku. Ilustrace, obálka, vazba Zdeněk Majzner, vydalo nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 1979 v edici Zlatý klíček. Vydání třetí.

Karneval v Maroku je příběh mladého českého dělníka a amatérského boxera, který se ocitl v cizí africké zemi bez haléře, bez dokladu, bez přátel, bez možnosti vrátit se do vlasti nebo se obrátit na pomoc k úřadům. Znamená taková situace počátek toho, čemu se říká dobrodružství? Jistě. Ovšem ony tak oblíbené dobrodružné historie, které nás vzrušují, pokud je pozorujeme “zvenčí” - třeba na plátně kin - chutnají zcela jinak, když se ocitneme v jejich středu, když je skutečně prožíváme bez možnosti vzdát boj či uniknout. Slovem, když stojíme před jedinou alternativou - buď se protluču nebo zajdu.
Přečíst celý článek »

,

Loď Opanake

Mirko Pašek: Loď Opanake, obálka a návrh vazby Václav Fiala, nakladatel Vydavatelstvo Družstevní práce, zapsané společenstvo s r.o., počet výtisků 4400, tisk Koliš a spol. v Praze, písmo Ideal News, svázalo knihařství Družstevní práce. Živé knihy A, svazek 175

Mirko Pašek: Loď Opanake, druhé vydání. Typografická úprava od Ant. Dvořáka. Obálku a vazbu navrhl Jos. Novák. Vytiskla tiskárna Fr. Riedla v Havlíčkově Brodě. V nákladu 4.400 výtisku vydal v roce 1947 Jiří Chvojka v Havlíčkově Brodě. Edice Střed svazek 2.

Přebal (II. vydání) -

Na palubě Opanake jsou cestující všech národů; spojuje je jenom společná cesta do Indie. Život na lodi má podivný vliv na skryté lidské povahy. Lidé se sejdou na jedné palubě, společně prožijí dva, tři týdny a rozejdou se, ale po celou plavbu podléhají působení toho, co lze nazvat “lodním jedem”. Jsou opojeni zvláštní bezstarostností, jež zbavuje všech pout morálky. Jsou příliš svobodní a zneužívají svobody. Loď pluje do dálek. Dotek horkých zemí, kudy pluje,  je jako hlt vína. Lidé pijí nenasytně svá štěstí a své tragedie, neboť čas prchá.

Z pestré společnosti cestujících poznáme několik zajímavých typů. Seznámíme se s dvojicí Dánů, zapřísáhlých starých mládenců, z nichž jednoho na lodi zasáhne Amorův šíp a zvrátí tak jeho dosavadní spokojený život. Užasneme nad vynalézavostí roztomilé Francouzsky, která rozdává lásku za peníze a své bohaté ctitele hledá na přepychových transoceánských lodích. S účastí budeme provázet Čecha Pavla Kína, jedoucího do Indie na studie, který pozná Indii už na lodi v podobě krásné Indky. Svými nepředvídatelnými rozmary nás udiví temperamentní manželka suchého a smrtelně vážného anglického vědce a zasměje se staré Angličance, která zapomněla, že od poslední cesty do Indie zestárla o dvacet let. Loď Opanake je první český román o lodi, o životě n a lod. Zachycuje ono divné kouzlo, jež leží v ovzduší lodi jako opojná vůně, smíšená s vůní exotických přístavů. Životnost románu a jeho barevné a citové bohatství nám vysvětlují´, proč je Mirko Pašek u českých čtenářů tolik oblíben.

,

Lovci perel

nakladatelství: Albatros

rok: 1965

KOD svazek 79


Mirko Pašek: Hĺadači perál. Preložil Ján Mikuláš. Obálka a ilustrácie Jána Hladíka. Vyšlo ve Smene, Edícia Dobrodružné romány, zväzok 4. Vyšlo v októbri 1956


celoplátěná vazba , ilustrace, obálka, vazba, gr. úprava Jan Hladík, 126 stran, 1. vydání,

Vydavatel: Mladá fronta, Praha

Rok vydání: 1956


původní sešit 8°, obálka a ilustrace Jan Javorský, Románové novinky sv. 58,

Vydavatel: Práce, Praha

Rok vydání: 1951


,
φ