Gramofonová deska

Zažil jsem ještě desky, které když upadly na zem, nemusely se zvedat, protože se rozbily. Snímaly se kovovou jehlou a gramofony byly na kličku. Ke konci, když natažení péro docházelo, se hlasy prohlubovaly. Pak přišel vinyl a safírové hroty. A teď je tu CD. Čas mi svál všechny ty desky do jedné kategorie. Uvádím jen ty na kterých jsem se podílel redakčně nebo jsem na ně napsal tzv. sleevenote. Bohužel, nejsou všechny, protože některé mi odvál čas a různá stěhování.

21.8.1968

Výběr rozhlasových dokumentů ze srpna 1968. Vybral a sestavil Slavomil Vondrášek. Technická spolupráce Tomáš Tomka. Spolupráce na realizaci Milan Petriščák. Odpovědný redaktor Ivan Rössler.

Vydal Čs. rozhlas v roce 1990.

PANÁČEK V ŘÍŠI MLUVENÉHO SLOVA

Sleeve-note:

Přečíst celý článek »

,

Arabela (2001)

Miloš Macourek a Petr Markov. Podle televizního seriálu na námět Miloše Macourka napsal Petr Markov. Pro zvukovou nahrávku upravil Ivan Rössler. V nahrávce užita filmová hudba Luboše Fišera. Mistr zvuku Tomáš Gsöllhofer. Technik zvuku Jiří Suchánek. Režie zvukové nahrávky Karel Weinlich.

Vypráví Vladimír Dlouhý.

Nahráno ve studiu Českého rozhlasu v červnu 2001. Vydalo vydavatelství Fonia v roce 2001 (3 CD, 59511-2 až 59513-2, 3 MC, 59511-4 až 59513-4, 74:20, 67:58 a 52:22).

Obsah: CD 1 (Arabela 1 – Začalo to zvonečkem) – 1. Jak pan Majer našel zvoneček, 2. Smrt mluvícího vlka, 3. Setkání, 4. Jezevčík Punťa; CD 2 (Arabela 2 – Arabela prchá před Rumburakem) – 1. Útěk, 2. Petrovo zmizení, 3. Zkáza říše pohádek, 4. Jeníček a Mařenka, 5. Civilizace si žádá své; CD 3 (Arabela 3 – Zvonečkem to končí) – 1. Hrdlička zasahuje, 2. Zvonečkem to začalo, zvonečkem to končí.

PANÁČEK V ŘÍŠI MLUVENÉHO SLOVA

,

Bratislavská lýra

Písničky z Bratislavské lýry 1968 měly poměrně ošklivý univerzální obal. Napsal jsem na něj sleevenote, nejspíš proto, že jsem první dva ročníky (1966, 1967) pomáhal připravovat jako tiskový tajemník. Paradoxně jsem v roce 1968 připravoval první ročník konkurenčního festivalu Děčínská kotva, který vznikl poté, co se Slováci rozhodli, že Bratislavskou lýru si začnou připravovat sami bez české spolupořadatelské účasti.

Odkazy na DISCOGS: Matuška a Neckář.

,

Český hit století 1

Český hit století 1 / 1900 - 1919
obsah:
Česká muzika – Blíže viaduktu – Hoj, Mařenko, do háječku – Na Marjánce, tam se tancuje – Na Belvederu – Žižkovák – Za sokolským praporem – Po starých zámeckých schodech – Bai-kai-lai – Jdou sokolské šiky – Točte se pardálové – Když nad Prahou se večer uklání – Cestou lesem – Staré topoly – Pražský krém – Pozdravujte mi nastokrát – Podzimní píseň – Bílý kvíteček – Pětatřicátníci – Vítězná Madelon

Přečíst celý článek »

,

Český hit století 2

Český hit století 2 / 1920 - 1939
obsah:
Písnička z mládí - Bílí rejtaři - Copak je to za vojáka - Pane kapelníku, hrajte mi tu mou - Když mně má panenka - Kdyyž z jara první vonný květ - Hezká vzpomínka - Stará, natoč gramofon - Hoši od Zborova - Cariboo - C&K polní maršálek - Cikánka - Česká písnička - Táboráku, plápolej - Hej rup - Já bych chtěl mít tvé foto - Večer nad Prahou - Svět patří nám - Záleží to na nás - Hezky od podlahy.

Zlatá éra české písně a kultury vůbec - ještě doba operet a již období Osvobozeného divadla, zvukového filmu, Vlasty Buriana, R. A. Dvorského a mnoha dalších. Skladba Karla Vacka Cikánka jako vůbec první u nás překročila hranici 100 tisíc prodaných desek. I dnes by za to byla zlatá deska!
Přečíst celý článek »

,

Český hit století 3

Hit století 3

Třetí dvacítka písní našeho století začíná rokem 1940 a končí 1959. Smutná doba obsahující nejprve 2. světovou válku a poté komunistickou revoluci. Jaké se v té době rodily písničky? Hned rok 1940 přináší úžasnou píseň s citoslovcem na začátku (Hm, hm, ach ty jsi úžasná) nazpívanou nejen Arnoštem Kavkou (na naší desce), ale i R.A.Dvorským. Kavku doprovázely Allanovy sestry, k nimž patřila i Jiřina Salačová, která se jako sólistka třikrát (na této desce) podepsala pod hit století.
Přečíst celý článek »

,

Český hit století 4

Hit století 4

Čtvrtá dvacítka písní našeho století začíná rokem 1960 a končí 1979. Lehké uvolnění přineslo vlnu malých divadel a spoustu zajímavých písniček. Pražské jaro však vzápětí vystřídal mráz z kremlu. Sotva rozvitá poupata svobody spálila zima totality. Už rok 1960 přinesl snad nejprodávanější českou píseň všech dob (Včera neděle byla), která měla premiéru v předcházejícím roce v Člověku z půdy (zrodil se Semafor!). Ve stejném roce se narodil film Valčík pro milión (zachytil atmosféru spartakiádní Prahy) a písnička Babičko, nauč mě charleston (ta se stala hitem hned rok poté). A ještě něco: studentem pražské konzervatoře u prof. Karenina se stává bývalý elektromontér z ČKD Karel Gott.

Přečíst celý článek »

,

Český hit století 5

HIT STOLETÍ 5

Pátá a poslední dvacítka písní je ochuzena o trojici písní v interpretaci čerstvého Zlatého slavíka v kategorii skupin Lucie. Skupina principiálně nedává souhlas k umístění na kompilační desky a tento princip neporušila ani při tak prestižní příležitosti. Osobně mi je to líto, ale respektuji to.
Poslední dvacetiletí se dělí přesně na dvě poloviny: totalita a samet.

Přečíst celý článek »

,

Dagmar Andrtová - Voňková

Jsem rád, že jsem byl u zrodu prvního elpíčka Dagmar Voňkové-Andrtové. Patří k těm, na které jsem pyšný.

DAGMAR ANDRTOVÁ-VOŇKOVÁ - DAGMAR ANDRTOVÁ-VOŇKOVÁ (LP)
1. Ej, po poli jsem chodila 6:30
2. Lipečka 4:06
3. V poli stojí trnina 5:30
4. Pohanský svátek 3:30
-
5. Chlapci na tom horním konci 6:36
6. Ej, sluníčko, vstaň už 6:24
7. Skála 5:24
8. Cikánská koncovka 2:12

Přečíst celý článek »

,
φ