Porta

Zatím tu jsou jen střípky. Poprvé jsem se na Portě objevil až v roce 1984, abych následující rok vydal LP Panton na Portě live, které vyšlo 24 hodin po natočení. Na tu dobu neslýchané. Ten samý rok jsem realizoval i první přenos Mikrofóra a Radioporty. S Mikrofórem jsem se na Portu každoročně vracel a v roce 1990 - 1992 jsem se na tomto festivalu aktivně podílel.

Folkaři

Vladimír Vlasák: Folkaři Daranus 2008

(Porta 1984)

Firma Panton natočila v Plzni desku, která vyšla hned následující den, což bylo v době “těžkých porodů” vinylových alb husarský kousek.

“Tenkrát jsme začali spolupracovat s Ivanem Rösslerem v Pantonu,” říká Michal Jupp Konečný. “Ivan vymyslel, že desku natočíme ve čtvrtek a v pátek se bude na Portě prodávat. To se skutečně povedlo. Vytřeli jsme konkurenčnímu Supraphonu zrak. Panton byl velice přístupný., čtyřskladbové desky v edici Cesty, natáčené na Petynce, vycházely často.”

(str. 158 - moje malá poznámka, Juppovi poněkud selhala paměť. Panton v roce 1984 vydal jen skromnou kazetu, zmiňovaná LP deska Panton na Portě live byla natočena a vydána až o rok později).

,

Ivan Doležal, Miloslav Jakub Langer: Porta znamená brána … i do nového století?

Porta za dvacet čtyři hodin
Ne, není to tak, že by v roce 1985 proběhla Porta v jednom jediném dni. Chceme-li ale jednotlivé ročníky tohoto hudebního festivalu nějak charakterizovat, potom Portu 85 jednoznačně proslavila dlouhohrající deska, která byla živě natočena ve čtvrtek 4. července ráno v plzeňském kulturním domě Peklo a o den později odpoledne se už prodávala na výstavišti. To byl výkon na tehdejší dobu opravdu obdivuhodný, protože o cédéčkách tehdy u nás nebylo ani vidu ani slechu a výroba matrice na klasickou, tzv. „černou“ desku byla poměrně zdlouhavá, takže tento „zázrak“ umožnila u nás tehdy nová technologie DMM (Direct Metal Mastering), která se k nám dostala teprve na jaře toho roku.
(str. 101)
S nápadem natočit a vydat dlouhohrající desku Porta 85 za 24 hodin přišel Ivan Rössler, který tehdy byl nejen rozhlasovým redaktorem a moderátorem, ale pracoval i jako hudební redaktor v hudebním vydavatelství Panton. Zakousl se do tohoto nápadu s buldočí úporností a dotáhl ho až ke konečné realizaci, i když to představovalo obrovské úsilí a energii. Přečíst celý článek »

,

kamarádka PORTA

Tenhle článek jsem našel v časopise, který vyšel v červenci 1985, krátce po skončení festivalu Porta. Napsal ho Stanislav Motl (později jsme se potkali na Nově) a fotografie je od Františka Heřmana. V článku se píše:

Ani omyl, ani fantazie

“To bude vtip nebo fantazírování…”, nechal se kdosi slyšet na prvním večeru Porty, když redaktor Československého rozhlasu a současně redaktor hudebního nakladatelství Panton Ivan Rössler oznámil přítomným, že se na Portě bude dít věc nevídaná: “Zítra ráno začíná veřejná nahrávka Pantonu na Portě a v pátek si budete moci koupit dlouhohrající desku i kazetu s touto nahrávkou.”

Přečíst celý článek »

,
φ