DOBRÁ LÁHEV

Povídání o vínu, které mám rád.

Diana Sixtová a její zajímavá vína - Châteauneuf-du Pape

Psáno pro časopis Medicína a umění 4/2016 - 42

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. Dnes zabrousíme do Châteauneuf-du Pape - Vignobles Brunier.
Châteauneauf-du-Pape má bezesporu výjimečné terroir. Zejména jeho kamenité „plateau – La Crau“, kde by nic jiného než vinná réva růst asi nemohlo, nutí révu jít se svými kořeny pro vodu opravdu hluboko a díky tomu jsou zdejší vína plná, kořenitá, dlouhověká a v lahvové zralosti nabízí neskutečnou eleganci.
Domaine du Vieux Télégraphe, vlajkové vinařství rodiny Brunierů, má jednu z nejlepších poloh v apelaci Châteauneuf-du-Pape. Vinice leží v její jihovýchodní části, na planině, které místní říkají La Crau a kde kdysi stával starý telegraf. Přečíst celý článek »

,

Diana Sixtová a její zajímavá vína - Domaines OTT

Psáno pro časopis Medicína a umění 3/2016 - 41

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. A protože se blíží léto, nabízí se zvolit správnou barvu: rosé.
To máš pravdu: K létu patří slunce, moře a samozřejmě i svěží, mladé, růžové víno. Když růžové víno - tak Rosé de Provence a proto jsme se rozhodli dnes představit zcela výjimečného výrobce, který psal vinařskou historii v této zaslíbené části Francie – Domaines OTT.

Přečíst celý článek »

,

Diana Sixtová a její zajímavá vína - Audience Grand Cru Classé,

Psáno pro časopis Medicína a umění 2/2016 - 40

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. A protože nedávno skončila dvanáctá audience vinařů z Bordeaux, pojďme se k ní vrátit. Proč? O tom už Diana:
Víno, které bych Vám dnes ráda představila je velmi netypické. Není to víno každý rok od stejného vinaře, ale je to víno, které je připravováno speciálně kvůli jedné akci a to Audienci Grand Cru Classé, která se koná v Praze na Pražském hradě.
Přečíst celý článek »

,

29. 3. 2016 Ivan Tomek a jeho vína

Ivana Tomka jsem poznal ještě za časů Mikrofóra, takže se známe asi tak třicet let. Správně bych měl napsat RNDr. Ivan Tomek, Csc., protože Ivan je výborný sociolog. Poznal jsem to na své kůži, když mne krátce po revoluci požádal, abych pro něj moderoval jednu focus group. Byla to zajímavá zkušenost. Nemám v úmyslu se věnovat vědeckému a podnikatelskému působení Ivan Tomka, ale naší společné zálibě, což je víno. Ivan se zaměřil na méně známá vinařství zejména v oblasti Rhôny.

Přečíst celý článek »

,

Diana Sixtová a její zajímavá vína - Château Beaumont

Psáno pro časopis Medicína a umění 1/2016 - 39

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. Dnes společně zavítáme do Bordeaux. Ubytujeme se na Château Beaumont. Proč právě tam?
K tomuto vínu mám ale zcela osobní vazbu, jelikož to bylo první víno, se kterým jsem se před 17 lety v Bordeaux setkala a to nikoli v restauraci ani na degustaci, ale právě přímo na château, kde jsme nocovali. Přivítal nás ředitel Etienne Priou a přinesl nám láhev na přivítanou. Dodnes jsme spolu dobří přátelé a tak není divu, že jsem na tomto Château strávila mnoho času i se svými přáteli a klienty z Čech a že v mém sklepě najdete mnoho ročníků právě Ch. Beaumont.

Přečíst celý článek »

,

16. března 2016 CHÂTEAU Pichon Longueville Comtesse de Lalande

Tak na tuhle degustaci jsem se hodně těšil, protože CHÂTEAU Pichon Longueville Comtesse de Lalande
(Pauillac Grand Cru Classé) mám velice rád. Je to víno spojené s dlouhou a zajímavou historií. Bylo to v roce 1694, kdy se dcera Pierra des Mesures de Rauzan provdala za barona Jacquese de Pichon de Longueville. Pak uplynulo asi sto padesát let a Joseph Pichon de Longueville dělí majetek mezi své děti. Dvě pětiny putují ke dvěma synům (dnešní Ch. Pichon Baron), tři pětiny ke třem dcerám. Prostřední Virginie sňatkem s hrabětem de Lalande získala titul „comtesse“. Dnes stojí naproti sobě dva zámky - baron a komtesa.

Přečíst celý článek »

,

Diana Sixtová a její zajímavá vína - portské

Psáno pro Medicína a umění5/2015 - 38

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. Dnes společně zavítáme do Porta. Byli jsme tam společně menší partou a projeli jsme se i vinicemi na břehu řeky Douro, která právě v Porto ústí do moře. Proč jsi vybrala právě portské?
Hodí se pro studené a deštivé večery, protože z něho cítíme slunce, moře a teplo. A protože chceš, abych vybrala jen jedno portské, tak nabídnu Ramos Pinto Reservu Collector.


Přečíst celý článek »

,

Diana Sixtová a její zajímavá vína - Meursault

Psáno pro Medicína a umění 4/2015 - 37

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. Dnes společně zavítáme do vesničky Meursault. Diano, proč právě tam?
„Nebýt vína, tak by si vesničky pod Beaune všiml asi málokdo. Ovšem díky jejím vinohradům a díky zcela jedinečnému terroir pro Chardonnay je známé po celém světě. Nenajdeme zde sice žádné Grand Cru, ale 19 premier cru potvrzuje nespornou kvalitu. Vína v Meursault jsou různorodá jako všude jinde v Burgundsku. Vždy záleží na terroir čili souhře podloží, nadmořské výšky vinice i na orientaci ke slunci, ale také na výrobci. Najdete vína lehká minerální, která jsou sice příjemná, ale s Meursault mají společné jen jméno a naopak zde najdete skvostná opulentní vína s velkou osobností, kterou do nich promítli jejich „otcové“. Domaine Chavy Chouet patří k tradičním výrobcům v Meursault.“ Přečíst celý článek »

,

Diana Sixtová a její zajímavá vína: Insolite

Psáno pro časopis Medicína a umění 3/2015 - 36

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, který se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabídneme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. Dnes zavzpomínáme na návštěvu u vinaře roku 2011 Thierry Germaina. Je vůbec prvním vinařem z údolí Loiry, který toto ocenění dostal.
To je pravda, potvrzuje Diana, je ale zajímavé, že se do oblasti Saumur Champigny dostal až v roce 1992, protože pochází z Bordeaux. Došlo k tomu tak, že po svých studiích se sice vrátil do rodinného podniku v Bordeaux, ale nenašel společnou řeč ani s ostatními členy rodiny. Aby se vyhnul konfliktům, odešel. Bylo mu 24 let, když převzal Domaine des Roches Neuves a od té doby se snaží dělat nejlepší Cabernet Franc a Chenin.


Přečíst celý článek »

,

4. 3. 2015 Galerie vín Passage Mersault

Po delší době jsem vyrazil na ochutnávku vína. Měl jsem dvě silné motivace: tou první bylo, že ochutnávku řídila Diana Sixtová a tou druhou, že vybrala vína z vesnice Meursault, kterou mám spojenu s Hubertem Chavy, u něhož jsme strávili nejednu příjemnou chvilku a to nejen kvůli víno. Bohužel Hubert Chavy už mezi námi není.

Přečíst celý článek »

,
φ