MEDICÍNA A UMĚNÍ

To je pozoruhodný časopis. Napůl obsahuje odborné články od lékařů, napůl pak články o umění. Píši tam rozhovory s výtvarníky a nově o umění gastronomie. A jsem rád, že jsem se například s pokrmy ze šneků dostal vedle článků napířklad na téma transplantace plic. Nevím, co lékaře baví víc, tajně doufám, že mí šneci. Jen bych ještě dodal, že tento dvouměsíčník vydává můj letitý kamarád a básník Petr Cincibuch.

Diana Sixtová a její zajímavá vína - Château Cantemerle

Psáno pro Medicína a umění 5/2017 - 48

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. Téma dnešního povídání má název:
Château Cantemerle, Grand Cru Classé Haut Médoc

Přečíst celý článek »

,

Diana Sixtová a její zajímavá vína - Domaine du Clos des Muraires

Psáno pro Medicína a umění 4/2017 - 47

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. Dnes vás společně pozveme do oblast kolem Côtes de Azur, které je růžovými víny proslavená po celém světě. Berte to jako podařenou vzpomínku na možná nepodařené léto (alespoň pokud jde o počasí - osobně jsem například poprvé slyšel slovo derecho, které má k vínům ale opravdu daleko). Ale nechme o Provenci a růžovém povídat Dianu:

Většinou se zde ale setkáte s barevnými lahvemi s nepříliš zajímavým obsahem. Ale i v tomto moři růžových vín lze najít některá, která stojí za pozornost. Většinou jsou to vína ze 14 vinařství, klasifikovaných jako Cru Classé de Provence (např. Domaines Ott, Ch. Rimauresq) a pak je tu víno bez této klasifikace – „pouze“ AOC Côtes de Provence - l´Excellence de Château Muraires, víno s úžasným renomé a kvalitou. Výjimečnost tohoto vína tkví zejména ve dvou aspektech.

Přečíst celý článek »

,

Diana Sixtová a její zajímavá vína - Domaines Ott*

Psáno pro Medicína a umění 3/2017 - 46

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. Dnes spolu zabrousíme do Provence, protože se blíží léto a je čas na růžová vína. Byl jsem tam loni a mohu potvrdit, že dnešní výběr Diany je skvělý! Ale nechme ji, ať sama představí, odkud je láhev vína, kterou na léto doporučuje.

Historie Domaines Ott* je především historií jedné z nejslavnějších rodin z Provence – rodiny Ott. Na jejím úplném začátku v Provence stojí Marcel Ott. Do Provence přišel v roce 1896 z Alsaska. Jako mladý inženýr agronomie hledal své uplatnění a Středozemní moře a Provence ho doslova okouzlily. Přišel v době, kdy většinu vinic ve Francii i v Evropě zničila phylloxera – mšička révokaz zavlečená z Ameriky. Vinice se zde na jihu vysazovaly narychlo a bez uvážení a vína z té doby byla spíš velmi průměrné kvality. Marcel na vinice vrátil ušlechtilé odrůdy a byl v podstatě jedním z pionýrů velkých růžových vín z Provence, která dnes nesou označení Cru de Provence.

Přečíst celý článek »

,

Diana Sixtová a její zajímavá vína - BORDEAUX EN PRIMEUR 2016

Psáno pro Medicína a umění 2/2017 - 45

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. Dnes budeme hovořit na téma BORDEAUX EN PRIMEUR 2016. Systém obchodování en primeur spočívá v nákupu vín před jejich nalahvováním. Hlavní podstatou je získat vysoce kvalitní víno z Bordeaux za co nejnižší cenu. Nikde jinde na světě není tento systém tak dokonale propracovaný jako v Bordeaux. A proto tam Diana Sixtová jezdí. Tak jaký byl rok 2016 v Bordeaux?
Minulý rok byl pro vinaře z Bordeaux rokem velkých překvapení a velkých výkyvů, často na hranici katastrofy, ale naštěstí s velmi šťastným koncem. Jaro bylo opravdu neuvěřitelně deštivé a studené, což si velmi dobře pamatujeme z degustací „en primeur“ 2015.

Přečíst celý článek »

,

Diana Sixtová a její zajímavá vína - Domaine Tinel-Blondelet

Psáno pro Medicína a umění 1/2017 - 44

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. Podle mého názoru jsou dvě oblasti, kde se dobře daří odrůdě sauvignon a to je Nový Zéland, ale především oblast Loire. V tom druhém případě mi Diana dá zcela jistě za pravdu, protože velmi hezky mluví o Domaine Tinel-Blondelet. Proč?
K tomuto vinařství mám velmi vřelý vztah – mám ráda vína, která vinifikují ženy a není to žádný feministický postoj, jen je mi blízký jejich přístup. Ženy totiž více respektují své „terroir“ – půdu, přírodu, vinici a nesnaží se promítnout do vína tolik své ego, což v některých případech může být sice škoda, ale v tak specifických a křehkých podmínkách, jaké jsou v oblasti Sancerre a Pouilly Fumé, jde jednoznačně o výhodu.


Přečíst celý článek »

,

Diana Sixtová a její zajímavá vína - Champagne Louis Roederer

Psáno pro Medicína a umění 5/2016 - 43

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. A co se pije na Silvestra? Bublinky. A když bublinky, pak pravé francouzské šampaňské. Ale nechme další komentář na Dianě.
Když se řekne šampaňské, snad každý člověk si vybaví láhev s agrafou, typický zvuk při jejím otevření, dvě úzké skleničky, z jejichž dna prchají k povrchu jemné bublinky, a pak samozřejmě konkrétní slavnostní situaci. Láhev Champagne totiž podtrhne sílu okamžiku, přidá mu na důstojnosti, emocích a na důležitosti. Oblast Champagne je ale velká oblast a výrobců je zde opravdu mnoho. Na prstech jedné ruky vypočítáte ty nejlepší z nejlepších: Krug, Bollinger, Salon, Dom Perignon, a Louis Roederer.

Pojďme si přiblížit onen pátý prst – Louise Roederera.
Tato rodinná firma byla založena roku 1776 a v rodině zůstala dodnes. Současným ředitelem a majitelem je Frédérique Rouzaud. Nejvíce ji v její historii bezesporu proslavilo právě jejich prestižní cuvée Cristal dodávané na carský dvůr Alexandra II. Cristal je dodnes považován za jedno z tří nejlepších Champagne vůbec, což potvrzují i různé slepé degustace po celém světě. O Cristalu toho již bylo napsáno mnoho, ale Champagne Louis Roederer přišlo před nedávnem s dalším výjimečným Champagne – brut nature.


Přečíst celý článek »

,

Stephen Senewiratne - gastronomický Leonardo da Vinci

Psáno pro Medicína a umění 5/2016 - 43

Kdybych měl jedním slovem vyjádřit svůj pocit z kuchyně sympatického Srílančana Stephena, pak to slovo zní: souměrnost. A to nejen souměrnost vizuální, kdy je na jídlo hezký pohled, ale i souměrnost obsahová a nemám na mysli jen chuť. Ale to vše vyplyne z rozhovoru, který se konal v Betlémské ulici v Praze v restauraci Red Pif.
Nebyl jsem v ní poprvé, poprvé mne tam pozval bývalý moderátor nováckých Televizních novin Martin Severa.

Tehdy to byla spíš jen vinotéka spojená s bistrem, ve které nebyl nijak zvlášť velký výběr jídel. Ale Martin mne tam pozval právě kvůli vínu, jemuž se v té době věnoval i profesionálně. Skvělá vinotéka tam zůstala, ale prvního října loňského roku se objevil na stránkách Red Pifu titulek:

Přečíst celý článek »

,

Igor Chramec: Nejšťastnější jsem, když se mi do kuchyně vrátí vylízaný talíř

Psáno pro časopis Medicína a umění 4/2016 - 42
Restaurace V Zátiší je v dobré společnosti, která se jmenuje po ní: Zátiší group. Do této skupiny patří ještě Bellevue (o něm jsme už psali), dále pak Mlýnec a Žofín Garden. Kromě toho dělají ještě skvělý catering, což mohu osobně potvrdit, protože ho pravidelně dělají například pro Audienci Grand Cru Classé – Bordeaux na Pražském Hradě. V poslední době jsem byl několikrát V Zátiší, kde mne okouzlilo indické menu. Ale dal jsem si i české menu a bylo rovněž skvělé. Ke každému jídlu se servíruje jiné víno a musím potvrdit, že skloubení jídla a vína je velmi povedené.
Přečíst celý článek »

,

Diana Sixtová a její zajímavá vína - Châteauneuf-du Pape

Psáno pro časopis Medicína a umění 4/2016 - 42

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. Dnes zabrousíme do Châteauneuf-du Pape - Vignobles Brunier.
Châteauneauf-du-Pape má bezesporu výjimečné terroir. Zejména jeho kamenité „plateau – La Crau“, kde by nic jiného než vinná réva růst asi nemohlo, nutí révu jít se svými kořeny pro vodu opravdu hluboko a díky tomu jsou zdejší vína plná, kořenitá, dlouhověká a v lahvové zralosti nabízí neskutečnou eleganci.
Domaine du Vieux Télégraphe, vlajkové vinařství rodiny Brunierů, má jednu z nejlepších poloh v apelaci Châteauneuf-du-Pape. Vinice leží v její jihovýchodní části, na planině, které místní říkají La Crau a kde kdysi stával starý telegraf. Přečíst celý článek »

,

Diana Sixtová a její zajímavá vína - Domaines OTT

Psáno pro časopis Medicína a umění 3/2016 - 41

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. A protože se blíží léto, nabízí se zvolit správnou barvu: rosé.
To máš pravdu: K létu patří slunce, moře a samozřejmě i svěží, mladé, růžové víno. Když růžové víno - tak Rosé de Provence a proto jsme se rozhodli dnes představit zcela výjimečného výrobce, který psal vinařskou historii v této zaslíbené části Francie – Domaines OTT.

Přečíst celý článek »

,
φ