MAXMUZIK

Začal jsem spolupracovat s hudebním portálem


Články, které tam publikuji, budu kopírovat i sem.

50 let v šoubyznysu - Jan Antonín Pacák

Psáno pro Muzimax

Když probírám seznam lidí, které jsem rád potkával, patří k nim bezesporu Jan Antonín Pacák neboli Jeňýk “Kytička” Pacák či strýček Jonathan - na všechna tato jména někdejší legendární bubeník Olympicu slyší. Chodíval jsem na Olympic ještě v šedesátých letech a tak pamatuji jeho začátky. Na koncertech měli vždycky narváno. Po letech jsem téměř všechny zakládající členy pohromadě viděl, když TV NOVA zorganizovala malé setkání s falešným Elvisem (rozuměj Presley) Josephem Antonym, který přijel do Prahy natáčet pro show Martina Dejdara NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ. Přečíst celý článek »

,

ODYSSFEST 2015

Psáno pro maxmuzik.cz
Byl jsem hostem prvního ročníku tohoto pozoruhodného festivalu, jehož existence se točila kolem jedné kapely. Nikdy jsem nepátral po tom, proč si kapela dala název podle Homérova eposu, protože Vašek Běhavý se svou tvorbou má daleko k daktylskému hexametru, ale název je to pěkný a hlavně není anglický,


Přečíst celý článek »

,

MAŠKARY KARLA KRYLA

MAXMUZIK
Foto SUPRAPHON

Následující text vznikl před více než dvaceti lety. Karlovi Krylovi zbývaly tři roky života. 3. března 1994 zemřel, měsíc a pár dní před svými padesátinami. Od jeho smrti uplynulo už dvacet let a 12. dubna si připomeneme nedožité sedmdesátiny. Český rozhlas k tomuto výročí připravuje speciální koncert a Supraphon vydává 2CD s nikdy nezveřejněnou nahrávkou koncertu z Mnichova roku 1982, kterým Kryl podpořil polské hnutí Solidarita. O tom podrobněji jinde. Teď, dovolíte-li, moje osobní vzpomínka. Přečíst celý článek »

,

Rebelující dámy české hudby: Jana Kratochvílová

V roce 2004 úspěšně vystoupila v rámci I. ročníku cyklu Rebelující dámy české hudby a proto byla jasnou volbou i pro X. jubilejní ročník. Na koncertě, který se uskuteční 13. 3. 2014 od 19:30 ve Velkém sále Městské knihovny v Praze se skupinou Illuminatica, zazní „V stínu kapradiny“, „Copánky“ a další její nejslavnější hity i novější skladby. Při této příležitosti jsme Janě položili několik otázek. A zde jsou její odpovědi.

V dětství jste hrála na housle, dokonce jste jako houslistka měla zahraniční turné. Pak jste hrála na kytaru. Na co hrajete teď?

Pokouším se hrát na trubku/křídlovku a taky na harfu… jinak miluji malou foukací harmoničku, tu mam pořád s sebou! A když Jirka vaří (občas, pokud nedržíme zrovna “syrové ovoce” půst!) tak mu k tomu hraji na glockenspiel! - velkou zvonkohru!

“Nejen Já jsem Mimozemšťanka,

ale i většina lidi a tvorů na této planetě!”

Přečíst celý článek »

,
φ