PŘÍSPĚVKY DO KNIH

Mnohokrát jsem byl požádán, abych něčím někam přispěl a tak jsem přispěchal a přispěl. Dělal jsem to rád a udělám to rád i kdykoliv v budoucnu.

15 oken do písničky

Útlý sborníček vydaný Pantonem a sestavený básníkem a textařem Jaromírem Hořcem. Sborník není datovaný, ale musel být vydán buď na podzim 1965, ale spíš na jaře 1966, protože to už byl Václav Neckář v Rokoku. Psal jsem o něm tehdy poměrně často a dodnes máme, alespoň doufám, velice přátelské vztahy. Přečíst celý článek »

,

75 let - Český rozhlas

75 let - Český rozhlas

Připravil: Zdeněk Brezina, vydal Český rozhlas, duben 1998

Můj příspěvek:

Rozhlas má pro mne tisíce rozměrů, je tématem na knihu; co vybrat, aby to bylo stručné. Pamatuji se ještě na prehistorické doby rozhlasu, kdy se magnetofonový pásek lepil tekutým lepidlem a tak člověk odcházel z práce celý upatlaný a lepivý. Přečíst celý článek »

,

Josef Louda - Člověk fotograf

Knížka, kterou Josef Louda sestavil ku svému potěšení. Já s potěšením do ní přispěl.

Ivan Rössler, televizní scenárista, autor mnoha zábavných pořadů

Milý Josefe Loudo,
známe se mnoho let a díky vám mám doma hodně fotografií, které jste mi věnoval. Jsem vám za ně nesmírně vděčný, už jen proto, že Vaše oko prostřednictvím objektivu Vašeho fotoaparátu zachytilo moji osobu. Někdy celou, někdy dokonce v přítomnosti nějaké mně milé osoby, leckdy i celebrity, někdy jen detail. Je ale zajímavé, že na Vašich fotografiích vypadám mnohem lépe než ve skutečnosti. Jak to děláte, nevím. Jste jeden z mála fotografů, který ochotně fotografii zašle a nemá nic proti bezplatnému užívání, takže se mohu díky tomu vesele množit na internetu, chlubit na facebooku a všelijak jinak si dělat samožernou reklamu. Jsem poctěn, že jste mne zařadil do svého cyklu tváře se svatozářemi. Váš úmysl udělat z nás všech bezmála svaté je nádherný, žel bohu, mnozí z nás zůstávají jen pouhými svatoušky.Rád bych se vám nějak odvděčil, protože psát o vás, že jste výborný fotograf a milý člověk, to nejspíš napadne každého. Stejně tak každý bude psát o Vaší nápaditosti, profesionalitě a bude vychvalovat nejrůznější Vaše osobní a profesní kvality. Já mám jiný návrh – ať každý z těch, koho jste vyfotografoval se svatozáří, vám to oplatí stejnou měrou. Ať vyfotografuje vás – nejlépe také se svatozáří. Vznikl by tam unikátní cyklus: Tváře se svatozáří fotografují Josefa Loudu. Hlásím se jako první a to si pište, že si s tou fotografií hodně pohraji.
Váš obdivovatel

,

Markéta Dočekalová: Tvůrčí psaní 3

Markéta Dočekalová je zkušená autorka i pedagožka. Před nedávnem vydala třetí pokračování knížky Tvůrčí psaní. Je věnováno televizi. Začínajícího autora, v případě televize scénáristy, zavádí do světa televize. Autor se dozví nejen jak napsat scénář, respektive jakou podobu jeho autorské sdělení má mít, aby to odpovídalo televizní normě a aby se s ní dalo dál pracovat, ale i jak své dílo ochránit (najde v knížce i autorský zákon, vzory smluv a další zajímavé dokumenty) a také s jakými televizními profesemi se může potkat. Markéta ví, o čem píše. Řadu let pro televizi pracuje a vyzkoušela si jak televizní zábavu v mé tehdejší redakci, tak i seriálovou tvorbu (podílela se například na nekonečném seriálu Ulice). Pokud dílo napíše praktik, vždy ho doporučuji a pokud ho napíše navíc zkušený pedagog (Markéta řadu let organizuje kurzy a má i své webové stránky). Suma sumárum: Tvůrčí psaní 3 Markéty Dočekalové by nemělo chybět v knihovničce žádného autora, který začíná a chce psát pro televizi. Po přečtení knížky mu bude ledacos jasno a vyhne se řadě slepých uliček. Velké ctí pro mne bylo, že jsem byl autorkou osloven, abych odpověděl na její otázky. Tento rozhovor si dovoluji uvést v plném znění.

Přečíst celý článek »

,

Můj zlozvyk při čtení

Tenhle druh knížek dával dohromady Vratislav Ebr, vynikající knihkupec, dobrý vypravěč a popularizátor knih. Dodnes pořádá večírky po klubech. Vydal AZ servis, Praha 1992

,

Nedvědi na Strahově

Nedvědi na Strahově, 6 P, Praha 2001

Petr Novotný mne vyzval, abych přispěl do jeho knížky Nedvědi na Strahově. Tady je můj text:

Milý Petře,

velice rád právě hovím Tvému přání, abych napsal svou vzpomínku na téma Nedvědi na Strahově. Nikoliv však za zdaněný honorář, jak nabízíš, ale za nezdaněný oběd.

Přečíst celý článek »

,

S poštovní známkou na čele

IN: Purpurové sny Jiřího Suchého, Interpress magazín, nedatováno

Kdysi jsme plánovali s Ondřejem Suchým takovou ptákovinu: a sice, že navštívíme za účelem šoku a následující žádosti o interview různé zajímavé osobnosti v převleku za některou z jejich postav. Literáty navštívíme coby jejich literární postava, herce v jejich nějaké divadelní roli atd. Jiřího Suchého jsme chtěli navštívit jako dva listonoši s pelerínou. Když Suchý točil ve své vlastní režii a na vlastní náklady Sektu, vypomáhal mu jeho bratr Ondřej coby produkční. Jednoho dne zazvonil telefon a Ondřej mne sladkým hlasem doslova vtáhl do menší skupiny chlapců, kteří v peleríně pošťáků malebným krokem sbíhali od branky Suchého vily na Ořechovce k jejímu hlavnímu vchodu. Ocitl jsem se tedy před Suchým v pošťácké peleríně, aniž tak byl naplněn původní záměr. Záměr byl nahrazen záběrem, který jsem navíc nikdy nespatřil. Dodnes nevím, zda byla tato kratičká sekvence vystřižena či nikoliv, neboť Sekta se doposud promítala vždy za záhadných okolností. Nicméně chtěl bych se tedy v následující úvaze pokusit být takovým pošťákem a vytahovat ze zasutých poštovních schránek paměti obálky s epizodami, které jsou spjaty s osobností Jiřího Suchého. A poněvadž jsem si vědom, že celá tato publikace svým způsobem připomíná šedesátiny Jiřího Suchého, pak bych oslavence rád ujistil, že pro toho, kdo chce, znamená tento věk pouze sex krát deset. Přečíst celý článek »

,

Smlouvu s Martinem? Stačí si plácnout

Petr Macek: Lesk a špína showbyznysu, str.136 - Nakladatelství JOTA, Brno 2009

S Helenou Vondráčkovou se znám od jejího příchodu do Prahy, kde se velmi rychle stala přední hvězdou divadla Rokoko, jehož ředitel Darek Vostřel patřil do týmu tří „vé“: Vobruba – Vašta – Vostřel. Pro ty, co ony časy nepamatují, připomínám, že „Pepík“ Vobruba byl dirigentem Tanečního orchestru Československého rozhlasu, Jaromír Vašta pak skvělý televizní režisér. Spolupracovat s tímto týmem bylo velice prestižní záležitostí. Je jasné, že Darek Vostřel všechny své hvězdy z Rokoka pravidelně dostával do rozhlasových studií (hity vznikaly především za doprovodu TOČRu) a na televizní obrazovku. Už první písnička s TOČRem (Červená řeka) zajistila Heleně obrovskou popularitu a rok poté i zmíněné angažmá v Rokoku. O Heleně jsem často psal, dělal s ní rozhovory a když mi v roce 1968 nabídl Jiří Malásek po svém návratu z festivalu San Remo, abych otextoval písničku Gli occhi mei, měl jsem radost, že byla určena právě Heleně. nazval jsem jí Utíkej a Josef Vobruba při natáčení v refrénu přidal rozpustilé „j“, takže Helena v refrénu zpívá „jutíkej“.

Přečíst celý článek »

,

Velká sázka o knír Jana Rosáka

Oldřich Dudek: Velká sázka o knír Jana Rosáka, Forma s.r.o. 1995

K této knížce jsem napsal úvod. Zde je:

Stručně zopakuji: Oldřich Dudek a Jan Rosák uzavřeli na sklonku roku 1993 sázku. Předmětem sázky byl spor, zda Oldřich Dudek nakreslí (nenakreslí) 365 vtipů během jednoho roku s manželskou, mileneckou atd. tematikou, a to ze současnosti a navíc pouze v prostředí ložnice. Nešlo o peníze, šlo o mnohem víc - v sázce byl knír na straně Jana Rosáka a vousy a vlasy na straně Oldřicha Dudka.
Je to druhá největší sázka, která stojí za zaznamenání. Tu první jsem prožíval jako dítě a vydala na román, který všichni znáte. V něm se vsadil jistý Phileas Fogg, že je schopen objet svět za pouhých osmdesát dní, což v době Julesa Verna nebyla zdaleka taková hračka jako dnes. Fogg se domníval, že prohrál, ale ve skutečnosti vyhrál, neboť putoval proti času a vlastně jeden den vydělal. Tedy ten, který mu zdánlivě chyběl. Přečíst celý článek »

,
φ