KNÍŽKY


Pat a Mat … a je to!

Knížka, která původně vznikla jako libreto pro audioknihu, ale nakonec ji vydal i Albatros a to jak česky, tak i slovensky v roce 2012. Jsou tam čtyři povídky: Tapety, Koberec, Houpací křeslo a Voda. Pro knížku jsem napsal i speciální úvod.

,

Píseň pro Kristýnku

Z knížky Přátelé jsou příbuzní, které si vybíráme sami.

O tom, jak se zrodila Píseň pro Kristýnku, jsem vyzpovídal hudebního skladatele Zdeňka Petra a textaře Vladimíra Dvořáka. Připomeňme, že po vzniku této písničky, je tady celá generace Kristýnek. Ostatně nebylo to naposledy, co písničky ovlivnily výběr jmen: vzpomeňme ještě na Zuzany, Terezy a Barborky. Ale pojďme si s oběma autory povídat jen o té jedné, o Kristýnce!

Přečíst celý článek »

,

Přátelé jsou příbuzní, které si vybíráme sami!

Přátelé jsou příbuzní, které si vybíráme sami!

1. vyd., Praha : Formát Knižní klub, 1997, 222 s., 42 s.obr. příl.

ÚVOD KE KNÍŽCE

Dovolte mi na úvod malé vysvětlení. Na počátku nebyl vůbec úmysl napsat nějakou knížku. Stalo se ale jednou, že jsem se pustil do řeči s Magdalenou Dietlovou, která mi se zápalem vyprávěla o připravovaném časopisu XANTYPA. Bavili jsme se o tom, co by se tam mohlo tisknout a při té příležitosti jsem se svěřil s tím, že za těch třicet let, co se profesionálně věnuji psaní, se mi doma nashromáždila řada zajímavých rozhovorů, fotografií, kreseb a dalších předmětů a že bych se docela rád k některým lidem, třeba na stránkách jejího časopisu, vrátil. Nechtěl jsem jenom oprášit stařičké výstřižky, ale chtěl jsem se k zajímavým osobnostem, které jsem potkal, v duchu vracet a připomenout si, co všechno jsem s nimi zažil. Někteří už nežijí a pro mnohé jsem věkově mohl být synem nebo dokonce vnukem. Hodně z nich mne velice ovlivnilo a aniž si to možná uvědomili, setkání s nimi byl pro mne obrovský dar. Cítil jsem - a dodnes k nim cítím - přátelský vztah.

Přečíst celý článek »

,

Lyra, o Lyře, s Lyrou… Pět let Lyry Pragensis

Lyra, o Lyře, s Lyrou… Pět let Lyry Pragensis
RÖSSLER, Ivan - KUTINA, Jiří (sest.), Praha, DÚ 1972. 58 s.

,
φ